Podział kosztów wesela – kto za co płaci na weselu?

Wśród przyjęć okolicznościowych szczególne miejsce zajmuje wesele. Jest ono organizowane z okazji ślubu, a towarzyszą mu pewne charakterystyczne zwyczaje. Koszty wesela nigdy nie należały do niskich, dzisiaj także wydatki związane z jego organizacją są wysokie. W związku z tym pojawia się pytanie, jaki jest podział kosztów wesela, co w nie wchodzi i czy są jakieś zasady regulujące kwestie podziału kosztów?

Jaki jest tradycyjny podział kosztów wesela?

Tradycyjny podział kosztów wesela nie jest równy, w tym modelu większe koszty ponoszą rodzice panny młodej. Rodzina panny młodej pokrywa wydatki związane z wynajęciem sali, przygotowaniem jedzenia i obsługi. Płaci również za fotografa i kamerzystę oraz za suknię i niezbędne dodatki. Klasyczny podział kosztów wesela sprawia, że rodzina pana młodego płaci za oprawę muzyczną przyjęcia, transport, wnosi opłaty u księdza. To także strona pana młodego bierze na siebie koszty związane z zakupem obrączek.

Jak obecnie dzieli się koszty związane z organizacją wesela?

Tradycyjny podział kosztów wesela nie należy do najbardziej sprawiedliwych, do kłopotliwej sytuacji dochodzi szczególnie wtedy, gdy rodzina jednej ze stron jest wyjątkowo liczna, a z drugiej strony na przyjęciu zjawi się tylko kilkanaście osób. Jak podzielić koszty wesela, aby było sprawiedliwie? Obecnie na ogół wydatki związane z organizacją wesela dzieli się proporcjonalnie uwzględniając liczbę gości zaproszonych przez każdą ze stron. Sytuacja, kiedy każdy płaci za swoich gości na weselu jest najbardziej sprawiedliwa i wygodna, pozwala też uniknąć wielu nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji. Koszty wesela mogą zostać podzielone jeszcze inaczej. Jak podzielić koszty wesela? Można je podzielić po prostu na pół. Takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwie od tradycyjnego, na pewno jest też wygodne. W kosztach organizacji wesele coraz częściej partycypują narzeczeni, wtedy wszystkie wydatki dzielone są na trzy części.

Jak podzielić koszty na wesele

Co wchodzi w koszty wesela?

Planujecie ślub i zastanawiacie się, co wchodzi w koszty wesela? Czeka Was naprawdę sporo wydatków, w weselnym budżecie musicie uwzględnić między innymi:

– wynajęcie sali;

– alkohol;

– orkiestrę;

– fotografa i ewentualnie kamerzystę.

Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z zakupem sukni i garnituru, obrączek i koszty związane z dekoracjami. Co wchodzi w koszty wesela? Przyjęcie weselne nie odbędzie się bez jedzenia, alkoholu i odpowiedniego pomieszczenia. Większość osób organizuje dzisiaj wesele w restauracji albo w domu weselny, w cenę tak zwanego talerzyka na ogół jest już w nich wliczone zarówno jedzenie, jak i wynajęcie sali. Kwota za osobę jest bardzo zróżnicowana, zależy od wybranego menu, ale także od standardu miejsca, w którym organizowane jest przyjęcie weselne. Na koszt wpływa również liczba gości – średni koszt za osobę jest wyższy w przypadku mniejszej liczby gości. Kwota za wesele zależy także od dnia tygodnia, w którym chcecie zorganizować wesele – w weekendy jest drożej. W koszty wesela wchodzi również oprawa ceremonii ślubnej.