Zapowiedzi przedślubne: ile kosztują i jak wyglądają?

Biuletyn kościelny jest miejscem, w którym pary mogą ogłosić swój nadchodzący ślub. Zastanawiając się, jak sformułować ogłoszenie o ślubie w biuletynie kościelnym, należy wziąć pod uwagę powszechne praktyki i rytuały danej religii.

Ile kosztują zapowiedzi w kościele?

Dla wielu par kluczowym pytaniem jest to, ile kosztują zapowiedzi w kościele. Na szczęście jest to wydatek niewielki, zwłaszcza w kontekście czekających cię kosztów samego ślubu i wesela. To ile kosztują zapowiedzi, zależy od parafii ale koszt ten jest na poziomie od 50 do nawet 300 złotych. Darmowe bywają za to nauki przedmałżeńskie. W niektórych parafiach możliwe jest zrealizowanie tego punkt online.

Jak wyglądają zapowiedzi przedślubne – czego się możesz spodziewać?

Nie wiesz, jak wyglądają zapowiedzi przedślubne? W dużej mierze to zależy od ciebie. Sformułuj ogłoszenie ślubne podobnie jak zaproszenie na ślub. Pierwszą pozycją na liście są nazwiska młodych. Wypisz ważne szczegóły, takie jak godzina, data i miejsce, o których chcesz poinformować członków kościoła. Jeżeli para młoda nie chce udostępnić ceremonii wszystkim członkom kościoła, nie należy podawać daty i godziny. Dodaj inne informacje, takie jak długo są członkami kościoła, szczegóły dotyczące zatrudnienia lub hobby. Przeczytaj gotowe ogłoszenie o ślubie, zanim wyślesz je do sekretariatu.

To jak wyglądają zapowiedzi przedślubne, zależy też od proboszcza. Może on dodać kilka słów od siebie, czy poświecić więcej czasu na ogłoszenie ślubu.

Ślub kościelny

Jak wyglądają zapowiedzi przedślubne w praktyce?

To jak wyglądają zapowiedzi przedślubne, w dużej mierze zależy od proboszcza danej parafii. Zapowiedzi mogą być dostępne dla wiernych w formie ogłoszenia lub tez wygłoszone z ambony. Jeśli nie wiesz, jak wyglądają zapowiedzi przedślubne w twojej parafii, to możesz zawsze zapytać swojego proboszcza, lub wręcz ustalić z nim formę zapowiedzi, jaka ci najbardziej odpowiada. Musisz jedynie pamiętać, że zapowiedzi są ogłaszane przez trzy kolejne tygodnie przed planowaną datą ślubu.

Cichy ślub kościelny bez zapowiedzi – czy to możliwe?

Zapowiedzi to nie tylko tradycja. Ale też wymagana formalność. Tym samym cichy ślub kościelny bez zapowiedzi jest w praktyce niemożliwy. Skąd wymóg zapowiedzi? Czas trzech tygodni służy osobom postronnym, które mogłyby zgłosić ewentualne zastrzeżenia co do legalności i właściwości związku. Cichy ślub kościelny bez zapowiedzi jest zatem wykluczony. W polskim prawie para, która zamierza wziąć ślub, musi zgłosić to odpowiednim organom. O ile w przypadku ślubu cywilnego jest to urząd odpowiedni do miejsca, w którym zawieramy związek małżeński, to kwestią ślubu kościelnego zajmuje się parafia i regulacje kościelne stają się obowiązkowe dla pary młodej. Proces ten jest niezbędny, aby przedstawiciel kościoła, mógł się upewnić, że nie istnieją prawne przeszkody do zawarcia małżeństwa. Chodzi np. o pełnoletność, brak innych związków małżeńskich czy brak bliskiego pokrewieństwa między partnerami. Elementem tego procesu są właśnie zapowiedzi przedślubne.