Dieta fleksitariańska – na czym polega?

Chcesz zbliżyć się do wegetarianizmu, ale nie możesz oprzeć się soczystym kotletom i piersi z kurczaka? Chcesz uzyskać maksymalne korzyści z diety wegetariańskiej jednocześnie jedząc mięso? Zatem zwróć uwagę na dietę fleksitariańską, której zadaniem jest uzupełnienie diety dużą ilością pokarmów roślinnych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia produktów mięsnych.

Czym jest dieta fleksitariańska?

Ta koncepcja odnosi się do elastycznej diety, w której spożywa się głównie żywność pochodzenia roślinnego, ale dozwolone jest także umiarkowane spożycie mięsa. To jedna z najpopularniejszych diet, polecana przez wielu dietetyków. Dieta fleksitariańska ma następujące zasady:

• Styl życia opiera się na zaleceniach. Nie ma sztywnych zasad, a wybór pozostaje w gestii fleksitarianina.

• Dieta ta pozwala pozyskać wszystkie niezbędne związki pochodzenia roślinnego, jednocześnie uzupełniając aminokwasy i białko poprzez produkty mięsne.

• Czas trwania diety ustala sam zainteresowany. Po osiągnięciu pożądanego rezultatu możesz wrócić do zwykłej diety.

• Wskazane jest minimalizowanie spożycia produktów mlecznych.

• Podstawą diety są rośliny strączkowe, zboża, owoce i warzywa. Menu powinno być jak najbardziej urozmaicone.

• Czasami dietę należy urozmaicić produktami pochodzenia zwierzęcego, ale nie należy tego robić często. Odrobina czerwonego mięsa pozwoli dostarczyć ważne substancje, takie jak witaminy z grupy B, aminokwasy i żelazo. Dlatego musi być obecne w diecie.

Dieta fleksitariańska to produkty naturalne, bez obróbki termicznej i chemicznej.

• Zmniejsz ilość słodyczy. Do każdego słodkiego dania można znaleźć doskonałą alternatywę. Na przykład cukier można zastąpić miodem, a słodycze suszonymi owocami.

• Ryby i owoce morza można jeść w dowolnej ilości. Ważną rolę odgrywa tutaj sposób ich dokładnego przygotowania.

Podsumowując, można powiedzieć, że podstawowym celem tej diety jest spożywanie dużej ilości produktów roślinnych i mniejszych ilości mięsa. To ciekawa odmiana dla tych, którzy chcą zminimalizować ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego poprzez nasycanie swojej diety zdrową żywnością pochodzenia roślinnego.

Dieta fleksitariańska – jadłospis podstawowy

Jakie produkty powinna zawierać dieta fleksitariańska? Jadłospis przewiduje obecność takich elementów żywności jak:

• Napoje (woda mineralna, herbata, soki i kawa).

• Zioła (sałata, pietruszka, mięta i kolendra).

• Przyprawy oregano, kurkuma, imbir, kminek, tymianek, bazylia.

• Nasiona, a także orzechy (chia, nasiona lnu, pistacje, orzechy włoskie).

• Ryż brązowy, pszenica, owies i gryka.

• Mleko roślinne (kokosowe, migdałowe i sojowe).

• Jagody i owoce (truskawki, agrest, wszystkie odmiany owoców cytrusowych, winogrona i jabłka).

• Warzywa (ziemniaki, dynia, fasola, kukurydza, marchew, wszelkiego rodzaju sałatki, a także warzywa kapustne).

Jakie mięsa przewiduje dieta fleksitariańska? Jadłospis może być poszerzony o niektóre odmiany mięsa, nabiału, produktów rybnych, drobiu i jaj. Całkowicie wykluczone są fast foody, napoje gazowane, wszelkiego rodzaju słodycze, wędliny, alkohol i żywność przetworzona.

Dieta fleksitariańska

Dieta fleksitariańska - wady i zalety odżywiania w tym stylu

Co oferuje nam dieta fleksitariańska? Wady i zalety takiego rozwiązania są nadal przedmiotem sporu dietetyków. Niemniej jednak większość z nich zgadza się co do tego, że dieta fleksitariańska to:

• Komfort z psychologicznego punktu widzenia. Ponieważ możesz cieszyć się ulubionym daniem i nie ma tu ścisłych ograniczeń, pozwala to uniknąć stresu i zapewnia komfort psychiczny.

Dieta fleksitariańska pozwala zachować świetną formę.

• Wnosi się pewien wkład w ochronę środowiska. Ograniczenie spożycia mięsa jest korzystne dla naszej planety.

Dieta fleksitariańska pozwala na większą różnorodność w porównaniu z dietą wegetariańską.

• Minimalizujesz spożycie śmieciowego jedzenia.

Są też pewne niedogodności, które niesie ze sobą dieta fleksitariańska. Wady i zalety nie równoważą się jednak. Te drugie zdecydowanie przeważają, a największą wadą diety tego typu jest odejście od wielu sposobów obróbki produktów.

Fleksitarianizm - przepisy przykłady

Wielu początkujących użytkowników nie wie, z czym wiążę się fleksitarianizm. Przepisy nie muszą być skomplikowane, a menu jest w stanie przygotować nawet początkujący kucharz. Np. może to być

• Na śniadanie 4 białka jaj, jeden pomidor, 60 gramów gotowanej piersi z kurczaka. Omlet z suchej patelni. Można go uzupełnić tostami pełnoziarnistymi. Na przekąskę możesz zjeść 200 gramów wybranych jagód i kilka orzechów. Na obiad – 200 g kurczaka lub wołowiny, duszone warzywa i kasza gryczana (można doprawić sosem sojowym). Na popołudniową przekąskę – smoothie owocowe. Na kolacje - brązowy ryż, warzywa, porcja ryby.

• Najczęściej jednak będziesz jadł warzywa i owoce, na których opiera się fleksitarianizm. Przepisy na cały dzień to np. na śniadanie 150 gramów tofu, sałatka - pomidory i słodka papryka. Przekąska – dowolne owoce i trochę orzechów włoskich. Na lunch zjedz brokuły z ziemniakami i fasolą. Może też być zupa puree. Na drugą przekąskę - szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, trochę suszonych moreli i migdałów. Na kolacje - ryż z soczewicą i duszoną kapustą.