Co symbolizuje welon? Jakie są przesądy z nim związane?

Welon jest jednym z najważniejszych akcesoriów panny młodej w dniu jej ślubu. Zasłona tradycyjnie symbolizuje czystość i niewinność. Historia zasłony sięga tysięcy lat.

Co symbolizuje welon i skąd pochodzi?

Welon to lekki kawałek materiału wykonany z muślinu, jedwabiu, tiulu, koronki, noszony na głowie i schodzący do pasa. Co symbolizuje welon? Pierwotnie miał uniemożliwiać panu młodemu zobaczenie twarzy panny młodej przed ślubem, dlatego szyto go z grubej tkaniny, aby całkowicie zakryć twarz przed jej przyszłym mężem.

Zasłona przybyła do starożytnej Grecji i Rzymu ze Wschodu, gdzie kobiety nosiły burkę. Pannę młodą w czasie ślubu uważano za najbardziej bezbronną, dlatego należało ją chronić przed niemiłymi spojrzeniami, szkodami i złymi duchami. To, co symbolizuje welon, zależało od regionu. W starożytności welon nie był w klasycznym białym kolorze, jak jest teraz. Rzymskie panny młode nosiły szkarłatny welon, a greckie panny młode nosiły jasnożółty welon. W Indiach był czerwony welon pasujący do szkarłatnego sari, a w Chinach był to czerwony jedwabny welon z frędzlami, przykryty ślubną tiarą.

Jakie są przesądy ślubne – welon w tradycji

Jak każdy ważniejszy element garderoby, także welon niesie ze sobą przesądy ślubne. Welon ma głębokie korzenie historyczne i znaczenie symboliczne. W przeszłości dodatek pełnił funkcję talizmanu i symbolizował dziewictwo panny młodej.

Współcześnie panny młode mają swobodę wyboru. Wiele dziewcząt decyduje się nie nosić welonu, ponieważ uważają je go za przestarzałego lub niezgodnego z ich stylem i osobowością. Ślubna stylizacja może być oryginalna nawet bez welonu. Jednak niektóre panny młode cenią sobie związane z nim przesądy ślubne. Welon był swoistą barierą. Po ustaleniu daty ślubu nikt obcy nie powinien widzieć twarzy panny młodej. Im dłuższy welon, tym za skromniejszą uważano pannę młodą. Po ślubie dziewczyna pozbywała się welonu i dostawała w zamian szalik, który odtąd stale zakrywał jej głowę, symbolizując nowy status społeczny młodej kobiety.

Welon ślubny

Co zamiast rzucania welonem – czym zastąpić welon?

Tradycyjny welon nie pasuje do twojej sukni, fryzury lub po prostu nie pasuje do ciebie? Co zamiast rzucania welonem? Alternatywą może być wianek. Model kwiatowy będzie doskonałym zamiennikiem welonu, a przy tym wygląda bardzo świeżo i kobieco. Najkorzystniej prezentuje się z podkręconymi lokami, różnymi splotami czy warkoczami. Wianek idealnie sprawdzi się na weselach w stylu rustykalnym lub jeśli uroczystość odbywa się w plenerze. Kwiaty doskonale uzupełnią wiosenną lub letnią stylizację Panny Młodej. Nadaje się też do rzucania do tyłu w ramach tradycyjnego zwyczaju.

A co zamiast rzucania welonem na weselu w nowoczesnym stylu? Modnym dodatkiem jest współcześnie kapelusz. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni styl. Jako fryzurę lepiej wybrać niski kok lub surową stylizację.

Co zrobić z welonem po ślubie – o czym warto pamiętać?

Kiedy uroczystość się skończy, czas odłożyć kreacje. Wiele osób nie wie jednak co zrobić z welonem po ślubie. Uważa się, że ten dodatek jest naładowany energią, dlatego nie zaleca się sprzedawania welonu. Jeśli nie wiesz co zrobić z welonem po ślubie, możesz przekazać go najbliższej osobie lub zostawić na pamiątkę. Jeśli zdecydujesz się sprzedać welon po ślubie, twój mąż może przestać cię kochać i odejść.